jdd
18 بهمن 1401 - 19:24

11 سال از آغاز احداث آزمایشگاه تخصصی دام پزشکی شرق کشور گذشت:قول افتتاح هفته دولت سال 1402 در صورت تامین اعتبار

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به عمر 11 ساله احداث آزمایشگاه تخصصی شرق کشور گفت: در صورتی که مصوبه 300 میلیارد ریالی سفر دوم ریاست جمهوری به خراسان جنوبی تامین اعتبار شود این پروژه حیاتی هفته دولت سال آینده افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، محمد علی بخشی مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی امروز در نشست خبری با رسانه ها اظهار داشت: به لحاظ تولید گوشت سفید یکی از قطب‌های کشور هستیم و از نظر پرورش طیور رتبه ۱۲ کشور، از نظر پرورش دام رتبه ۱۷ و از نظر پرورش شتر نیز رتبه دوم در کشور را داریم.

وی افزود:  واحدهای پرورشی ۲۹ هزار نفر شتر، یک میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام سبک، ۲۷ هزار رأس گاو و گوساله، ۸۰۶ واحد پرورش طیور گوشتی و ۷۷ واحد پرورش پولت و مرغ تخم گذار در خراسان جنوبی وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون ۲۰۹ هزار رأس گوسفند و بز، پنج هزار و ۷۰۰ رأس گاو، ۱۰ هزار و ۹۹۰ قطعه بوقلمون، سه هزار و ۲۷۶ نفر شتر و ۲۰ هزار و ۹۴۱ تن شیر خام با مجوز از خراسان جنوبی صادر شده است.

بخشی با اشاره به ۲۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری خراسان جنوبی از ابتدای سال یادآور شد: برای کنترل بیماری‌های دامی تعداد ۱۲۷ هزار دُز واکسن تزریق شده است بیش از ۴۹۶ هزار قطعه طیور مناطق روستایی و عشایری بر علیه بیماری نیوکاسل به صورت رایگان واکسینه شده‌اند.

وی از ۲۹ هزار مورد بازدید از مراکز عرضه و فروشگاه‌های فرآورده‌های خام دامی خراسان جنوبی خبر داد و گفت: در این بازدیدها ۲۲ تن فرآورده خام دامی غیر قابل مصرف تشخیص داده شده و از چرخه مصرف خارج شده‌اند که ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

کشتار ۱۴ میلیون قطعه طیور

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال  ۱۴ میلیون قطعه انواع طیور در استان کشتار شده است که این آمار نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کاهش داشته است که گرانی نهاده‌های دامی و در پی آن کاهش جوجه‌ریزی از مهمترین علل کاهش کشتار طیور می باشد.

بخشی با اشاره به کشتار ۸۳ هزار رأس دام سبک و سنگین در خراسان جنوبی از ابتدای امسال گفت: خوشبختانه این آمار نسبت به سال گذشته حدود ۱۷ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار صادرات محصولات دامی از خراسان جنوبی به کشورهای افغانستان و چین صادر شده است، افزود: این رقم نسبت به سال گذشته افزایش ۷۷ درصدی داشته است.

افزایش بیماری های حیات وحش

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به افزایش بیماری هاری در بین حیات وحش و حیوانات اهلی استان متذکر شد: این درحالی است که در سال ۱۴۰۰ هیچ مورد بیماری هاری در استان شناسایی نشد ولی در سال جاری ۱۲ مورد وجود داشته است.

بخشی از واکسینه کردن حدود ۹ هزار قلاده سگ‌های گله دار و صاحب دار خراسان جنوبی در طول سال اظهار داشت: باید در مورد بیماری هاری اطلاع رسانی دقیق‌تری صورت گیرد تا به  صورت ویژه در روستاها نسبت به واکسینه کردن حساسیت ایجاد شود.

وی از واکسینه کردن رایگان واحدهای دامداری صنعتی خراسان جنوبی علیه تب برفکی خبر داد و افزود: خوشبختانه امسال موردی از آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیم.

مصوبه ای مربوط به سال ۹۶

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به مصوبه سال ۱۳۶۹ احداث آزمایشگاه تخصصی شرق کشور در خراسان جنوبی تصریح کرد: عملیات اجرایی این پروژه سال ۹۰ آغاز شده و ابنیه سازه‌ای و اداری آن از پیشرفت فیریکی ۹۲ درصدی برخوردار است.

بخشی یادآور شد: از ۱۷۶ میلیارد ریال مصوبه احداث این پروژه یازده ساله تاکنون ۹۵ میلیارد ریال محقق شده است.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که مصوبه ۳۰۰ میلیارد ریالی سفر دوم ریاست جمهوری به خراسان جنوبی تامین اعتبار شود آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی کشور شرق کشور هفته دولت سال آینده افتتاح می‌شود.

پایان پیام/69014

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025856